Wednesday, October 9, 2019

Quant Test for IBPS PO Prelims Exam set – 24

Directions(1-5): Find the missing term '?' of the following number series.
  1. 3, 52, 88, 113, 129, ?
    140
    130
    138
    125
    120
    Option C
    3 + 7^2 = 3 + 49 = 52
    52 + 6^2 = 52 + 36 = 88
    88 + 5^2 = 88 + 25 = 113
    113 + 4^2 = 113 + 16 = 129
    129 + 3^2 = 129 + 9 = 138

     


  2. 2, 3, 8, ?, 112, 565
    22
    30
    29
    27
    20
    Option D
    2 × 1 + 1 = 52
    3 × 2 + 2 = 8
    8 × 3 + 3 = 27
    27 × 4 + 4 = 112
    112 × 5 + 5 = 565

     


  3. 6, 4, 8, 23, ?, 385.25
    77.5
    79.4
    84.5
    80.1
    91.2
    Option C
    6 × 0.5 + 1 = 4
    4 × 1.5 + 2 = 8
    8 × 2.5 + 3 = 23
    23 × 3.5 + 4 = 84.5
    84.5 × 4.5 + 5 = 385.25

     


  4. 8, 84, 216, 512, ?,1728
    1200
    1100
    999
    1300
    1000
    Option E
    2^3 = 8; 4^3 = 64
    6^3 = 216; 8^3 = 512
    10^3 = 1000 ; 12^3 = 1728

     


  5. 5, 11, 32, 108, 444, ?
    2230
    2130
    2200
    2300
    2300
    Option A
    5 × 1 + 1 × 6 = 11
    11 × 2 + 2 × 5 = 32
    32 × 3 + 3 × 4 = 108
    108 × 4 + 4 × 3 = 444
    444 × 5 + 5 × 2 = 2230

     


  6. A cylindrical tub of radius 10 cm contains water up to a depth of 25cm. A spherical iron ball is dropped into the tub and thus the level of water is raised by 5cm. What is the radius of the iron ball(approximate) ?
    14
    18
    10
    12
    16
    Option A
    Volume of the ball = volume of the raised water
    4*22*r3/3*7 = 22*100*5
    r3 = 11000*3*7/88 = 2625
    r = 13.79 or 14

     


  7. 3 partners started a business. Twice the investment of A is equal to thrice the capital of B and capital of B is four times the capital of C. Find the share of B out of profit of Rs.309100.
    120000
    112400
    135000
    145200
    174250
    Option B
    C=x, B=4x
    2(A’s capital)= 3(B’s capital)= 3*4x
    A’s capital= (3*4x /2) = 6x
    Ratio: 6:4:1
    B’s share= 4/11 * 309100
    = Rs.112400

     


  8. A shopkeeper marked the price of an item 20% above cost price. He allowed two successive discounts of 20% and 25% to a customer. As a result he incurred a loss of Rs.812. At what price did he sell the item to the customer?
    2120
    1880
    2088
    2200
    2100
    Option C
    CP = 100
    MP = 120
    120*80/100 = 96; 96*75/100 = 72
    Loss = 100 – 72 = 28%
    CP = 100/28*812 = 2900
    SP = 2900*72/100 = 2088

     


  9. At present, the respective ratio between the ages of A and B is 3:4 and that between A and C is 1:2. six years hence, the sum of A, B and C will be 96 years. what is the present age of A?
    14
    10
    18
    12
    16
    Option C
    The ratio between A, B and C is = 3:4:6
    The sum of present age of A,B and C = 96 – 18 = 78
    13 x = 78
    x = 6
    Present age of A = 3x = 18

     


  10. A box contain 4 white, 3 blue and 2 black marbles. If 2 marbles are picked up at random. What is the probability that both of them are black ?
    1/25
    1/36
    1/50
    1/23
    1/44
    Option B
    P = 2C2/9C2 = 1/36

     




No comments:

Post a Comment